poznejte tajemnou atmosféru

Restaurace Skála

otevřeno denně od 10:30 - 23:00


Historie

Restaurace Skála v Klášteře Hradiště nad Jizerou

Historické prostory PIVOVARSKÉ RESTAURACE SKÁLA spadají podle některých dochovaných informací do poloviny 12. století, kdy si tuto lokalitu vybral řád cisterciáků ke stavbě svého monstrózního kláštera, dnes pivovaru KLÁŠTER.  Historie tu ostatně na návštěvníka dýchne na každém kroku.

Prostory restaurace byly ručně vytesány do skály právě mnichy, kteří stavěli zmiňovaný klášter. Při podrobnější prohlídce zjistíte, že se jednalo původně o dvě sklepení nad sebou, která byla později spojena v jeden velký sál. Ve zdech jsou ještě patrné záseky pro nosné trámy. Stavba byla pochopitelně dlouhodobou záležitostí, trvala údajně 38 let. Vykutané jeskyně sloužily během staletí řádovým bratrům jako dočasné obydlí a úkryt před nezvanými hosty.Historické prostory PIVOVARSKÉ RESTAURACE SKÁLA spadají podle některých dochovaných informací do poloviny 12. století, kdy si tuto lokalitu vybral řád cisterciáků ke stavbě svého monstrózního kláštera, dnes pivovaru KLÁŠTER.  Historie tu ostatně na návštěvníka dýchne na každém kroku. 

Málo známou skutečností je také to, že se na stráních přímo nad nynější restaurací a v blízkém okolí rozprostíraly rozsáhlé vinice. Skála proto sloužila řadu let také jako vinný sklep a také co by vinopalna. K tomu se váže i jedna tragická událost z roku 1866, kdy na nedaleké Bílé Hlíně proběhla bitva mezi Rakousko - Pruskou armádou. V prostorách nynější restaurace byly ubytováni vojáci a v noci, když všichni spali, zmoženi bitvou a kořalkou, došlo k explozi destilačního zařízení. Na následky výbuchu a popáleniny zemřelo celkem 117 vojáků. Armáda se ale domnívala, že se jednalo o sabotáž ze strany civilního obyvatelstva a nechala několik neprávem obviněných osob popravit...

 


Další využití zdejších prostor již bylo poklidné a nosu lahodící. Po dlouhou dobu tuto „jeskyni" s konstantní teplotou a přilehlé budovy využíval Klášterský pivovar jako ideální sladovnu. Nádherná okurková vůně se linula do dalekého okolí.

Bohužel v novodobé historii, kdy zdejší pivovar spadal pod Velké Popovice, byla v důsledku centralizačních opatření sladovna neuváženě zrušena. Po nějakou dobu zde byl sklad ovoce a potravin. Vzhledem k ideální teplotě a vlhkosti ovoce vydrželo po velmi dlouhou dobu.

Novou historii napsal až v 90. letech minulého století  pivovar Klášter, který zbudovat v těchto atraktivních prostorech pivovarskou restauraci, jež se stala ideálním cílem mnoha návštěvníků. 

Ať už tomu chceme nebo nechceme věřit, jedním z důvodů, pro který si počátkem 12.století vybral řád cisterciáků tuto lokalitu ke stavbě svého monstrózního kláštera, bylo právě to, že zde podle jejich průzkumu vyvěrá pozitivní energie z nitra země. Již samotný vstup do této unikátní restaurace popisují někteří citliví jedinci jako jakýsi průchod do jiného časoprostoru. 

Jako zajímavost nesmíme ještě opomenout fakt, že z pivovarské restaurace Skála vede podzemní chodba do vedlejšího domu a v okolí bývalé hlavní budovy sladovny, dnes budovaného HOTELU MALÝ PIVOVAR, byly objeveny různé slepé průlezy, šachty a kanály.

ornament

Historie pivovaru v obrazech

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-65128422-1');
Download Free Premium Joomla Templates • FREE High-quality Joomla! Designs BIGtheme.net